Analizy doświadczonych biegłych Instytutu, z dziedziny pismoznawstwa, z Pracowni Klasycznych Badań Pisma Dokumentów i Podpisów, pokazują zaskakujące możliwości stwierdzenia poziomu spożycia alkoholu na podstawie cech grafizmu pisma.

Pismo powstałe pod wpływem czynnika zaburzającego, jakim jest alkohol, może być przedmiotem identyfikacji badań pismoznawczych. Jak wynika z badań, pod wpływem alkoholu następują pewne obserwowalne zmiany w piśmie ręcznym, przy stężeniu alkoholu 0,4-1% we krwi. Badania przeprowadzane są metodą graficzno - porównawczą, polegającą na badaniu poszczególnych zespołów cech pisma (syntetycznych, topograficznych, motorycznych, mierzalnych, konstrukcyjnych i dodatkowych). Zauważyć jednak przy tym należy, że sposób reagowania na określone dawki alkoholu i jego wpływ na cechy osobnicze grafizmu, zależy każdorazowo od czynników psychomotorycznych jednostki. Ekspertyzy wskazujące ilość spożytego alkoholu podczas m.in. podpisywania ważnych dokumentów, umów pożyczek czy składania podpisów na protokołach, są kluczowymi m.in. w sprawach karnych.


INFOLINIA: biegły tel. kom. 694 49 70 70 Pon - Pt w godz. 8:00 – 16:00    tel. (0-61) 829 10 10

© IEK 2022 Poznań. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie ZAMI

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, które nie zawierają żadnych danych osobowych (więcej w polityce prywatności). Akceptuję pliki cookies na tej stronie.

dev