W numerze 2 czasopisma wydawanego przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Kwartalnika Policyjnego, ukazał się artykuł Pani Rzecznik Instytutu, prof. zw. dr hab. Jadwigi Stawnickiej, zatytułowany Językoznawstwo w służbie wymiaru sprawiedliwości, w którym autorka wskazuje, w jaki sposób lingwistyka kryminalistyczna umożliwia profilowanie nieznanych sprawców oraz podkreśla znaczenie lingwistyki kryminalistycznej jak i profilowania psychologicznego, w ekspertyzach wskazujących autorów anonimów, a także dotyczących zniesławień i naruszeń dóbr osobistych.

Profesor zw. dr hab. Jadwiga Stawnicka, Kierownik Pracowni Psychologii i Lingwistyki, obecnie rozpoczyna pracę wraz z zespołem biegłych, nad analizą pamiętnika, który jest dowodem w sprawie o dużym wydźwięku społecznym.

Ukazała się również publikacja Dyrektora Zarządzającego Instytutu, mgr Katarzyny Pilarskiej-Żabińskiej, pod tytułem Włosy jako materiał analityczny w badaniach kryminalistycznych, w którym to Dyrektor Instytutu szczegółowo omawia pracę biegłych w Pracowni Fizykochemicznej, wykonujących badania screeningowe włosów, które to wyniki, podobnie jak w innych krajach europejskich i USA, mogłyby przyczynić się do wprowadzenia nowych przepisów legislacyjnych, dających szczególnie możliwość wyeliminowania osób lub/i funkcjonariuszy z kluczowych stanowisk kierowniczych, którzy zażywają substancje psychotropowe bądź nadużywają alkoholu. Pracownia Badań Fizykochemicznych od lat wykorzystuje włosy jako materiał analityczny na potrzeby opinii sporządzanych na zlecenie organów wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.


INFOLINIA: biegły tel. kom. 694 49 70 70 Pon - Pt w godz. 8:00 – 16:00    tel. (0-61) 829 10 10

© IEK 2022 Poznań. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie ZAMI

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, które nie zawierają żadnych danych osobowych (więcej w polityce prywatności). Akceptuję pliki cookies na tej stronie.

dev