W ciągu ostatnich 3 miesięcy do Pracowni Stalkingu i Cyberstalkingu Zakładu Lingwistyki i Psychologii Instytutu wpłynęło kilkadziesiąt spraw dotyczących stalkingu i hejtu w sieci.

 

Szczególnie w jednej ze spraw warszawskich, w której Sąd orzekł zakaz zbliżania się stalkera do poszkodowanych, pomimo 2 lat procesu nie wskazano kategorycznie autora anonimowych zapisów na blogach i forach, niszczących życie pokrzywdzonych (małżeństwo z Warszawy). Materiał dowodowy na którym pracowali biegli, zgodnie z metodologią Kierownika Zakładu - prof. zw dr hab. Jadwigi Stawnickiej (jedynej w Polsce stałej biegłej sądowej w dziedzinie lingwistyki kryminalistycznej), pozwolił w sposób kategoryczny wskazać autora anonimowych zapisów w internecie, co ostatecznie pozwoliło wydać wyrok skazujący.

 

Sprawa ta pokazuje, iż wspólna praca biegłych z dziedziny informatyki i lingwistyki, może dać doskonałe rezultaty w zwalczaniu cyberprzestępczości i wskazywaniu jednoznacznie stalkerów np. osób publicznych.


INFOLINIA: biegły tel. kom. 694 49 70 70 Pon - Pt w godz. 8:00 – 16:00    tel. (0-61) 829 10 10

© IEK 2022 Poznań. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie ZAMI

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, które nie zawierają żadnych danych osobowych (więcej w polityce prywatności). Akceptuję pliki cookies na tej stronie.

dev